Department of Mathematical Information Technology
Faculty of Information Technology | Faculties | JyU Main Page | Campus maps | Search | Contacts | Suomeksi
 

Käyttäjäystävällisen tietojenkäsittelyn koulutuksen tutkintovaatimukset tietotekniikka pääaineena

Tietotekniikan laitoksen laitosneuvosto on kokouksessaan 15.8.2000 käsitellyt käyttäjäystävällisen tietojenkäsittelyn koulutuksen tutkintovaatimukset pääaineen ollessa tietotekniikka ja esittänyt ne tiedekuntaneuvoston hyväksyttäväksi.

Koulutus suoritetaan tietotekniikan pääaineopintojen mukaisesti, kognitiotieteen opintokokonaisuus kuuluu tutkintoon sivuaineena, psykologian tutkimusmenetelmät I ja II suoritetaan koulutukseen liittyvinä menetelmäopintoina ja pro gradu -tutkielma laaditaan sekä tietotekniikkaa että käyttäjäystävällistä tietojenkäsittelyä koskevasta aiheesta.

Käyttäjäystävällisen tietojenkäsittelyn koulutus on tarkoitus toteuttaa Euroopan Unionin rahastojen tuella. Koulutukseen on yhteensä 15 aloituspaikkaa. Koulutuksessa voi pääaineena olla tietojärjestelmätiede, tietojenkäsittelytiede, tietotekniikka tai psykologia.